Dnes je pátek 24.1.2020, svátek má Milena

Bohatá úroda a choroby ořechů vlašských

Napadené ořechy / Foto: archivDá se říci o uplynulém roku, že úroda ovoce, přes rozmary počasí, vysoké teploty a nedostatek vláhy byla poměrně vysoká. Ořech vlašský, čili ořešák královský (Juglans regia L.) většinou nedělíme na odrůdy, ale rozlišujeme podle tvaru a vlastností plodů na papírky, polopapírky, kamenáče a křapáče, dále i velkoplodé a sladkoplodé.

O ořešáku královském by bylo možné mluvit jako o ztraceném synu, o jehož návrat se postarali lidé. Z geologického hlediska nedávno se na našem kontinentě střídaly doby ledové, kdy ledovce sahaly až po sever naší republiky, mizely smíšené lesy a jednotlivé druhy stromů. Nyní, v době poledové, návratu stromů na sever brání evropské pohoří Alp, které se formovalo před více jak 50 miliony let.

Ořešáky se k nám vrátily až spolu s Římany jako kulturní vlašské ořechy. Vlašské proto, že k nám, hlavně na Moravu přišly z Vlach, tedy z Itálie. Jejich původem je pravděpodobně až teplé Zakavkazí. Stále se považují za choulostivou dřevinu z teplejších krajin. Jejich květy namrzají již při mírném mrazu. Římský původ dokládá i latinský název rodu těchto stromů. Je spojen s často ztvárňovaným ve starořímské kultuře nejvyšším bohem Jupiterem ve společnosti žen a částí mužského těla.

Ořechy obsahují vysoké množství minerálních látek a vitaminů. Ze 30 druhů ovoce a zeleniny mají dle dlouholetého měření nejvíce vitaminů B1, B2, vitamin PP-niacin, má blahodárný vliv na psychický stav, nervovou soustavu vůbec. Z půdy, která je dostatečně vlhká i přihnojována, se do plodů dostává sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, síra, biogenní prvky. Jsou důležitou stavební složkou pletiv a regulátorem významných růstových pochodů. (Uvádí Jan Jeník a Václav Větvička.)

Letošní rok se na listech, plodech i letorostech projevilo vysoké napadení listů i plodů ořešáků. Na listech, plodech, větvích se tvoří hnědé skvrny, které se postupně zvětšují, černají. Nákaza proniká i mladou skořápkou až do jádra, které bývá rovněž poškozeno. Je to většinou bakteriová nákaza, která přezimuje jednak v listech, které jsme zavčas neodstranili, ale také v pupenech na stromě. Bakteriím se daří za teplého jarního počasí. Podobná je i houbová choroba, která infikuje hlavně listy, později infikuje i plody. Ochrana proti těmto velmi závažným chorobám záleží hlavně ve včasném odstranění spadaného listí. V případě chemického zásahu i postřik půdy pod stromy.

Milan Hrabovský

Napadené ořechy / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Napadené ořechy / Foto: archiv
Bakterióza ořešáků / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Bakterióza ořešáků / Foto: archiv
Jádra ořechů / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Jádra ořechů / Foto: archiv
Kvetoucí ořešák / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Kvetoucí ořešák / Foto: archiv
Napadený strom / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Napadený strom / Foto: archiv
Mladý ořešák / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Mladý ořešák / Foto: archiv
Ořechy / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Ořechy / Foto: archiv

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.