Dnes je sobota 25.1.2020, svátek má Miloš

Čápi se už houfují

Čápi bílí / Foto: V. DobešNa komíně Agrozetu, domově „slavkovských“ čápů, je možno pořád vídat zde nocující čápy. Přes den se živí na mokřadech obojživelníky a na polích, po sklizených plodinách, mohou ulovit nějaké malé savce a hmyz. Posilují se na dlouhou cestu, která je zanedlouho čeká.

V srpnu a začátkem září se zvednou a odletí na jih do zimovišť v subsaharské Africe a jižní Asii. Již od začátku srpna se začínají sdružovat v místech dobré potravní nabídky ve větší hejna. Teď, během žní můžeme pozorovat kolem Slavkova až 20 čápů, jak na podiskovaných polích sbírají hraboše, křečky a různý hmyz. Jednoho dne se zvednou a spojí se do větších hejn čítajících i několik tisíc ptáků a odletí. Většinu vzdálenosti urazí pomocí plachtění, při kterém využívají stoupavých termálních proudů nad pevninou.

Ptáci z evropských populací se na podzimní tah vydávají od srpna (mladí ptáci o několik dnů dříve než dospělý pár) a migrují dvěma hlavními tahovými cestami – západní, vedoucí přes Gibraltar do západní Afriky – a východní, která vede přes Turecko do východní, jihovýchodní a jižní Afriky. Hranice mezi těmito tahovými cestami leží mezi Rýnem a Labem (tedy i na území ČR) a obě populace se v této oblasti mísí. Ptáci z ČR se do Afriky vydávají převážně jihovýchodním a méně (především ptáci ze západních a jižních Čech) i jihozápadním směrem přes Německo, Francii a Španělsko. Na zimovištích většinou nezůstávávají dlouho. Staří ptáci se na jarní tah vydávají zpravidla během února. Mladí ptáci se však do Evropy nevracejí vůbec a setrvají v severní Africe, Izraeli nebo Turecku i následující letní období. Do Evropy se vrací jen asi 20 % „mladíků“. Jarní tah je výrazně rychlejší než podzimní a čápi při něm dělají i méně zastávek. Ptáci zimující v Jihoafrické republice každý rok uletí cestou na zimoviště a zpět více než 20 000 km. Během podzimního tahu přitom denně zdolají vzdálenost kolem 200 km, na jarním tahu 300–400 km.

V posledních letech s teplými zimami se stává, že někteří čápi neodlétají až do Afriky a tráví zimu ve Středomoří. Je i několik případů zimujících čápů v ČR.

Tyto zajímavosti lze zjišťovat kroužkováním a následným odečtem číselného kódu kroužků pomocí dobrých fotoaparátů nebo dalekohledů. Členu Slavkovského ochranářského spolku Vlastimilu Dobešovi se 8. srpna podařil skvělý odečet 9 kroužkovaných čápů z 19hlavého hejna u Moravských Prus. Podle Vlasťových fotografií kroužků bylo určeno, že jeden čáp pochází z Vamberka, jeden z Otovic na Broumovsku a další čtyři jsou sourozenci z Častolovic ve východních Čechách. A další, nejvzdálenější, až z Hiddensee na ostrově Rujana v severním Německu! Na určení další dvou kroužků se čeká.

K těmto zajímavým a radostným zprávám ještě jedna smutná, která se dotýká slavkovských čápů. Dne 30. 7. 2016 zemřela paní Lidmila Brunclíková. Bydlela v těsném sousedství čapího hnízda a byla vzornou zapisovatelkou jarních příletů čápů a pozorovatelkou dění na jejich hnízdě. Uměla o čápech svým svérázným způsobem povídat a svým vyprávěním nadchla i redaktora Čs. rozhlasu, který 17. 5. její povídání zachytil a uveřejnil (zde).

Bude se nám po paní Brunclíkové – „čapí mámě“ stýskat. Už mi zjara nezavolá: „Petře, už sou tady!“

Petr Navrátil, Slavkovský ochranářský spolek

Čápi nad Slavkovem / Foto: V. Dobeš195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čápi nad Slavkovem / Foto: V. Dobeš
Hejno čápů / Foto: V. Dobeš195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Hejno čápů / Foto: V. Dobeš
Na poli / Foto: V. Dobeš195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Na poli / Foto: V. Dobeš
Kroužek na noze čápa / Foto: V. Dobeš195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Kroužek na noze čápa / Foto: V. Dobeš
Kroužek na noze čápa / Foto: V. Dobeš195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Kroužek na noze čápa / Foto: V. Dobeš
Čápi bílí / Foto: V. Dobeš195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čápi bílí / Foto: V. Dobeš
U paní Brunclíkové s redaktorem rozhlasu / Foto: R. Lánský195http://www.wwww.veslavkove.cz/
U paní Brunclíkové s redaktorem rozhlasu / Foto: R. Lánský
Zápisky paní Brunclíkové / Foto: R. Lánský195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Zápisky paní Brunclíkové / Foto: R. Lánský
Zápisky paní Brunclíkové / Foto: R. Lánský195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Zápisky paní Brunclíkové / Foto: R. Lánský
U paní Brunclíkové / Foto: R. Lánský195http://www.wwww.veslavkove.cz/
U paní Brunclíkové / Foto: R. Lánský
L. Brunclíková a R. Lánský / Foto: R. Lánský195http://www.wwww.veslavkove.cz/
L. Brunclíková a R. Lánský / Foto: R. Lánský
L. Brunclíková a P. Navrátil / Foto: R. Lánský195http://www.wwww.veslavkove.cz/
L. Brunclíková a P. Navrátil / Foto: R. Lánský

Komentářů (2)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Agula

  Minulý týden jsme s dcerkou viděly na obloze přes 20 čápů (dost špatně se to počítalo) a byla to parádní podívaná. Vždycky, když je vidíme, tak nás uchvátí svojí krásou a ladností a fascinuje nás, jak krouží a stoupají čím dál výše až jsou okem téměř nerozeznatelní :)

 • birder

  V tomto týdnu bylo možné sledovat 20-30 čápů v území od Bučovic/Letonic do Slavkova/Nížkovic. Lovili na polích za traktory a sbírali vyorané hlodavce. Část čápů pak přespávala na suchých stromech v nížkovické aleji a zbytek na sloupech VN. Slavkovský pár ještě dnes nocoval na svém hnízdě.

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.