Na jaře nás oslovil Ing. Slavomil Vinkler z respektovaného Klubu přírodovědeckého v Brně s žádostí o doprovod při jejich exkurzi na lokalitu 13 jezer. Uvedený spolek provádí tradičně každoroční víkendové exkurze do přírody v okolí Brna. V zimních měsících jsou přednášky s podobnou tematikou v Domě ochránců přírody, Panská 9, Brno. Ze sedmi podzimních exkurzí byla první dne 3. září uskutečněna v našem městě prohlídkou ornitologických zajímavostí na mokřadu 13 jezer a dendrologicky zajímavou návštěvou zámeckého parku.
S historií, ochranou a zajímavými přírodními druhy vyskytujícími se na 13 jezerech účastníky seznámil Petr Navrátil, zámeckým parkem členy klubu provedl Milan Hrabovský.
V druhé části návštěvy účastníci měli v úmyslu zhlédnout zajímavé dřeviny podle vydaného souboru „České a moravské zámecké parky a jejich dřeviny“ vydaného v roce 1985, autor K. Hieke. Tehdy se hodnota parků hodnotila podle jejich skladby vzácných, cizokrajných dřevin. V knize je jmenováno cca 20 druhů stromů. Tato skladba dřevin, dnes již historická, se již nesleduje. Autor uvedeného souboru dřevin v tehdejší době před 30 lety uvádí celkový počet druhů 14 jehličnanů a 79 listnáčů. U těch nejzajímavějších byl uváděn obvod kmene v prsní výšce a výška stromu. Dá se říci, že většinu těch nejzajímavějších druhů jsme zhlédli. Mezi ty nejvzrostlejší návštěvníci zařadili i v parku nevyšší topol šedý, jehož koruna silných bílých větví nádherně vyniká. Mohutný buk červenolistý, dva druhy dřezovců, trojtrnný a čínský, zajímavá diskuse u jediného stromu v parku ze skupiny jeřábů, v ČR popsáno cca 20 druhů, většina vznikla křížením, každý druh má charakteristický tvar listů a barvu plodů. V parku je to jeřáb prostřední, avšak některými dendrology je uváděn jako samostatný hybridogenní druh. V ČR je popsáno 20 samostatných druhů mnohdy jen na jediné lokalitě.
Na jižní straně uprostřed parku byl nedávno skácen zajímavý druh jírovce, určený jako pavie, byl ozdobou svými půvabnými červenavými květy, které přechází do světle růžové až smetanově bílé. V okolí nalezeni dle tvaru listu zmlazení jedinci, které by bylo nutné vyjednotit. Při osvěžení u budovy parku pohled spočinul na mohutném jehličnanu nedaleko brány od kostela, zerav obrovský, někdy zvaný vonný, jehlice, tvaru lístků voní. Někdy je tento mohutný dvojkmen určován jako zerav západní. V každém případě severoamerické zeravy, které rostou od Aljašky po severní Kalifornii, mají vyšlechtěno stovky odlišných variet a zahradních kultivarů. V Americe i v Evropě lidé věří, že mají schopnost čistit vzduch v dopravou znečištěných městech. Skupiny, lépe i celé stěny postříkané vodou voní a usnadňují dýchání. U Pacifiku v USA tyto stromy dosahují až padesátimetrových výšek a průměru kmene 2,6 m. Ve své domovině jsou cenným zdrojem dřeva, které je lehké, vonné, trvanlivé s načervenalým jádrem. Tento jehličnan byl k nám dovezen a v našich lesích pěstován již v polovině 19. století spolu s douglaskou. Tyto porosty i v našich lesích ve stáří 40 let dosahovaly výšky 20 m. To naše dřeviny nedokážou.
Naši hosté si všimli, že v parku hojně roste jediný evropský tulipán – tulipán lesní, u nás vzácný. Má půvabné žluté květy, je však hustě zplanělý a kvete zřídka.
Upozorňujeme na nově vytvořené webové stránky Slavkovského ochranářského spolku: www.sos-slavkov.cz, kde najdete různé zajímavosti z činnosti spolku a pozvánky na akce, které pořádá.
M. Hrabovský, Slavkovský ochranářský spolek