Dnes je sobota 19.10.2019, svátek má Michaela

Jak si vedou naši čápi?

Na lovu / Foto: P. NavrátilV roce 2014 do Slavkova přiletěli „naši“ čápi až 26. dubna. Následně zasedli do hnízda a vyvedli dva mladé čapíky. V loňském roce přilétli do Slavkova 8. dubna a vyvedli tři mláďata, kterým jsme nasadili hliníkové kroužky.

Letos přilétli naši čápi 4. dubna a díky naší webkameře můžeme vidět, že čápi sedí na třech vejcích. Střídají se oba rodiče. Protože zasedli na vejce asi 25. dubna a inkubace začíná od snesení prvního vejce a trvá přibližně 33 dnů, předpokládáme, že se čápata vyklubou (postupně) někdy kolem 23. května.

Čápi bílí hnízdí v okrese Vyškov ještě v Ivanovicích na Hané. Tam měli v roce 2015 dokonce pět mladých! Jeho příbuzný čáp černý je vázaný na hnízdění v lesích. Hnízdí ve Ždánickém lese a v lesích severně od Rusínova a Vyškova. Občas zaletí lovit na Litavu a ke slavkovským mokřadům.

Letos se chystá Slavkovský ochranářský spolek potomky našich čápů okroužkovat. Letos jsme už o krok dál a máme k dispozici barevné odečítací kroužky typu ELSA. Jeden kus stojí 5 eur a budeme jich mít k dispozici pět.  Mají na sobě adresu kroužkovací stanice při Národním muzeu Praha. Jsou vyrobeny z černého plastu, text je vypálený laserovou technologií a jsou odolné proti zašpinění. Jsou dvojdílné, po secvaknutí obou dílů už nejdou sundat. Mají tu výhodu, že se dá pomocí lepšího dalekohledu odečíst kód z kroužku. Ten se dá zaslat do kroužkovací stanice a tam určí z mezinárodní databáze kde, kdy a kdo čápu dal kroužek na nohu. Tak se může někdy velmi přesně zjistit jejich pohyb při stěhování, jejich věk a další údaje.

Čáp bílý se živí hlavně drobnými savci (hraboši, krtky), hmyzem, žábami a žížalami, méně požírá také plazy, plže, ryby, ptačí vejce i mláďata a mršiny. V Africe často sleduje hejna sarančat. Kořist vyhlíží za pomalé rozvážné chůze, na hlodavce někdy nehybně čeká u nor podobně jako volavky. Nedávno jsem pozoroval a vyfotil čápa, jak na Litavě ulovil skokana (viz obrazová příloha). Dlouho do něj kloval a nakonec sešel k Litavě, utopil jej a teprve pak namáhavě pozřel.

U 567 čápů bílých okroužkovaných na území ČR v letech 1934–2012 byly nejčastějšími příčinami úhynu náraz na dráty (50 %), zasažení elektrickým proudem (23 %), zástřel (10 %) a jiné antropogenní příčiny (14 %; nejčastěji nárazy a pády do lidských staveb, srážky s dopravními prostředky). Přirozené příčiny představovaly pouze 3 % případů. Ve Slavkově hrozí čápům, že narazí do drátů elektrického vedení, kterého je v místech kolem Litavy dost. Zejména mladým, kteří nejsou tak letecky obratní a neznají jejich nebezpečnost.

Čáp bílý se díky životu v těsné blízkosti lidí stal významnou součástí lidové kultury a folkloru. Ve starověkém Egyptě symbolizoval zbožnost a spravedlnost, v Číně nesmrtelnost. V muslimských zemích čápy nepronásledovali, neboť věřili, že se v každém z nich ukrývá duše muslima, který za svůj život nepodnikl pouť do Mekky. Ve středověké Evropě byla jeho užitečnost shledávána především v tom, že loví obojživelníky a plazy, kteří byli považováni za nežádoucí havěť spřízněnou s peklem a černou magií. V řadě zemí byl považován za symbol štěstí, zdraví a Božího požehnání, stejně jako ztělesněním věrnosti v rámci páru a věrnosti hospodářství, na jehož střeše hnízdil.  Přesto byl podle údajů z 19. století na tahu běžně ve velkém odstřelován obyvatelstvem, ať již pro zábavu, či pro maso. Zřejmě nejznámější evropskou pověrou spojenou s čápem je ta, že nosí děti. Původ má v germánské mytologii, kde byl čáp považován za posla bohyně Holdy, na jejíž pokyn lovil duše nenarozených z vody a vkládal je do těla matky. V lidové tradici je dobře znám též jako posel jara, o čemž svědčí i česká pranostika „na svatého Řehoře (12. 3.) čáp letí za moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře“. Čáp bílý je národním ptákem Litvy, Polska a Běloruska a objevuje se ve znaku Haagu a řady jiných evropských měst. V Evropě jsou známy místa, kde je dostatečné množství potravy, a proto zde čápi hnízdí ve velkých koloniích. Jsou to například Horobagy puszta v Maďarsku, delta Dunaje v Rumunsku, Srbsko anebo Španělsko. Tam na jen jedné katedrále hnízdí 120 čapích párů!

PN

Slavkovská reality show / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Slavkovská reality show / Foto: P. Navrátil
Čáp si upravuje hnízdo / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp si upravuje hnízdo / Foto: P. Navrátil
Čáp na hnízdě / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp na hnízdě / Foto: P. Navrátil
Naši čápi budou mít brzy tři mladé / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Naši čápi budou mít brzy tři mladé / Foto: P. Navrátil
Na lovu / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Na lovu / Foto: P. Navrátil
Na lovu / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Na lovu / Foto: P. Navrátil
Na lovu / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Na lovu / Foto: P. Navrátil
Čáp ulovil skokana / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp ulovil skokana / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil120http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Šup s ním do zobáku / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Šup s ním do zobáku / Foto: P. Navrátil
Volátko je plné / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Volátko je plné / Foto: P. Navrátil

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

  • 60 Luboše Javůrka
    Příjemný večer strávili návštěvníci Společenského centra Bonaparte ve Slavkově u Brna 4. října 2019. Od 19.30 se zde rozezněly tóny a hlasy členů herecké skupiny Divadelního spolku Slavkov u Brna. Úspěšné představení pod názvem Všechny lásky světa (ve zkrácené verzi) doplnili muzikanti skupiny... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.