Dnes je pátek 6.12.2019, svátek má Mikuláš

Jaro ožívá návratem stěhovavých ptáků

čápiČeská společnost ornitologická pro Vás a Vaše děti připravila projekt Jaro ožívá – sledování příletu stěhovavých druhů ptáků v rámci celoevropské kampaně Spring Alive. Navštivte www.springalive.net a vložte zde svá první pozorování čápa bílého, vlaštovky obecné, rorýse obecného, kukačky obecné a vlhy pestré! Projekt je určen především pro děti školního věku, jejich rodiny a dětské kolektivy (školy, kroužky, oddíly). Zúčastnit se však může každý, kdo chce pomocí svých pozorování zmapovat i oslavit „přílet jara“ do Evropy. Zúčastnit se je jednoduché – stačí si zaznamenat svá první pozorování čápa bílého, vlaštovky obecné, rorýse obecného, kukačky obecné, vlhy pestré a vložit je na www.springalive.net.

Každá zúčastněná země má svoji národní jazykovou verzi, kde lze na příslušných mapách a v tabulkách kontrolovat „postup jara“ Evropou či získat informace o sledovaných druzích a možnostech jejich ochrany. Mezi jazykovými verzemi lze libovolně přecházet a sdílet tak své jarní zážitky s podobnými nadšenci z celé Evropy. Pro učitele a vedoucí dětských kolektivů připravujeme výukové materiály a hry. Zájemci o zasílání novinek na svůj e-mail se mohou zaregistrovat na hoskova(zavinac)birdlife.cz.

Svá pozorování nám můžete poslat i v papírové podobě na dotaznících, které jsou k dispozici na webu www.springalive.net či si o ně můžete napsat nebo zavolat do sekretariátu České společnosti ornitologické.

V roce 2012 bylo v celé kampani shromážděno více než 170 000 pozorování ze 45 zemí Evropy, Blízkého Východu a Afriky. Česká republika si v loňském roce v projektu nevedla vůbec špatně – s celkem 4001 pozorováními se umístila již podruhé na šestém místě mezi všemi zúčastněnými zeměmi.

Navštivte www.springalive.net a dozvíte se více! Těšíme se na Vaše pozorování!

Čekání na čápy

Slavkovský ochranářský spolek ve spolupráci s firmou Vivo Connection chce letos okroužkovat čapí mláďata na slavkovském hnízdišti na komíně v průmyslovém areálu Agrozetu na jihu města. Čápi jsou zde už od roku 1998. Tehdy při stavbě hnízda spadl jeden z rodičů do komína (cca 15 m) a propadl se až dolů do kotle! Odsud byl vysvobozen a nezraněný, ale jen řádně ušmudlaný odlétl.

Na komín byla dána paleta a na ní čápi vzápětí postavili hnízdo. Od té doby na komíně čápi hnízdí. S přetržkou roků 2002 a 2007–2013. V roce 1998 byli malí malí čápi okroužkováni. V roce 2015 jsme se ke kroužkování vrátili a okroužkovali 3 mláďata. Již nyní vyhlížíme „naše“ čápy, jestli se vrátí z dlouhé cesty za teplem. Vloni přilétl čapí pár do Slavkova již 4. dubna.

Mnozí z nás pamatují na smutný konec jejich tří mláďat během červnového krupobití. Pokud přiletí, doufejme, že hnízdění proběhne bez komplikací. Máme pro ně připravené kroužky a dohodnutou vysokozdvižnou plošinu, z které mláďata v pytlících spustíme dolů. Tam je zkušený ornitolog a majitel kroužkovací licence pan Bartl okroužkuje. Čápata vyfotíme a zase dopravíme zpět do hnízda. O kroužkování čápů je ve Slavkově velký zájem, hlavně u dětí a už se těší, že je budou moci pomocí dalekohledů pozorovat. Bude zajímavé, jestli se narok některý z mladých čápů vrátí, nebo jestli nepřijde zpráva, třeba z Afriky, že zde byl slavkovský čáp zimovat … Proto se kroužkování provádí, abychom se o životě ptáků dověděli co nejvíce. Když budeme znát jejich tahové cesty a jejich způsob života, můžeme je lépe a včas chránit.

Čapí pověry aneb Čemu věřili naši předkové

Březnová pranostika: „Na svatého Řehoře led plave do moře, žába hubu otevře, čáp letí od moře a šelma sedlák, který neoře.“ (Řehoř má svátek 12. 3.)

Pokud uvidí dívka prvního čápa v letu, ještě téhož roku se provdá, pokud čáp stojí, bude dívka na svatbu jen pozvaná.

Spatří-li dívka čápy hned dva, přijde svatba dřív, než se naděje.

Přelétá-li čáp dům, kde leží šestinedělka, lze čekat za rok dalšího potomka.

Když zemře v zimě v domě selka, čapí hnízdo zůstane neobsazeno.

Domy, na nichž hnízdí čápi, jsou uchráněny před požárem a blesky.

Poláci, Litevci a Ukrajinci věřili, že čápi přinášejí harmonii do rodiny, na jejímž stavení hnízdí.

Když čáp klape zobákem, rozbije se prý v kuchyni hodně nádobí.

 

Ilustrace převzaty z knihy Dass Buch vom Klapperstorch. Barth, Dessau (1881). Ilustrace: Lothar Meggendorfer.

čápi

Legenda o početí

Nejznámější rolí, kterou v lidové tradici čáp v našich krajích hrál a dosud hraje, je ale to, že přináší děti. V současné době tuto úsměvnou báchorku jako takové malé tabuizační zaklínadlo stále ještě rozpačití rodiče užívají, když se pokoušejí vyhýbavě odpovědět na všetečné otázky svých malých ratolestí, kde se berou děti. Napadlo vás ale někdy, jak tato smyšlenka vznikla? Podle všeho má pradávné kořeny. Čáp býval kdysi poslem bohyně Holdy a na její pokyn lovil novorozence ze studny nebo jezera a přinášel je rodičům. Podle germánské mytologie duše nenarozených plavaly ve vodě (prazdroji života, jemuž právě Holda vládla) v jezeře, v močálu nebo ve studni a do těla matky byly vloženy až bohyní samou nebo jejím poslem. Protože se čápi zdržují u vody a často v ní loví, není těžké si představit, jak se čápi k nošení novorozeňat díky této prastaré mýtické představě dostali. Psychologové v této souvislosti rádi operují se symbolickým významem čapího zobáku lovícího ve studni jako metafoře pohlavního aktu.

Jedna stará sága skutečně tvrdí, že čáp nejen přináší děti, ale přivozuje těhotenství klovnutím do ženského lýtka. V některých zemích se dokonce věřilo, že k početí dítěte stačí, když se čáp na ženu jen podívá. Proč ale u nás kluky nosí čáp a holky vrána, není ale zcela jasné.

Sesbíral RNDr. Petr Procházka

Petr Navrátil, Slavkovský ochranářský spolek

čápi

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.