Dnes je pátek 13.12.2019, svátek má Lucie

Počasí nás stále překvapuje

jinan dvoulaločnýJe to právě ovzduší, atmosféra, která může působit na naši náladu a také velkou mírou na naše zdraví. Vlhkost vzduchu, která bývá často až stoprocentní, našemu organismu neprospívá. Namísto mrazu vzniká i teplotní inverze, podmínky dýchatelnosti se zhoršují nejen v ohrožených podmínkách velkoměst, ale i v menších městech, o nichž se tvrdí, že jsou ještě relativně čisté. Z okolních vyvýšenin lze často postřehnout i v našem městě mlhu smíšenou se smogem a polétavým prachem, který je nositelem škodlivin. Podle hlášení ČHMÚ bylo v okolí v měsíci listopadu 19 dnů znečištěného vzduchu, v měsíci prosinci jen 6, v první dekádě ledna přibližně polovina dnů. 10. leden 2015, který měl podle pranostik a stoletého kalendáře přinést tu pravou zimu, přinesl naopak rekordní oteplení + 14 °C.

Svátky slunovratu (21. 12.) však slibují návrat sluníčka: „na Nový rok o slepičí krok“ je ve skutečnosti pouhá 1 minuta prodloužení délky dne, na Tři krále 6. 1. již o 6 minut prodloužený den. Zajímavé je, že den se prodlužuje zpočátku jen tím, že slunce později zapadá, ale vychází po několik dnů ve stejnou dobu. Se starým rokem se příroda loučí často efektně. Nebylo to jako před čtyřmi a pěti lety o Vánocích, kdy měsíc reagoval částečným zatměním přímo na Silvestra, jako by si uvědomil, že silvestrovské rachejtle a ohňostroje prosvětlí oblohu dostatečně. Měsíc tehdy vstoupil do stínu, který vrhá Země ve slunečním světle částí svého povrchu. O rok později to bylo částečné zatmění měsíce hned o slunovratu, 21. prosince 2010.

Také letos bylo pozorováno kolem Vánoc několik efektů na obloze. Byla to „svatozář“ kolem slunce i měsíce. O Vánocích meteorologické jevy – sluneční halo a večer na Svatých tří králů a Zjevení Páně i měsíční halo a měsíční korona pozorována za polojasné noci 5. 1. 2015. Zajímavý fyzikální efekt, kdy měsíční nebo sluneční světlo prochází oblohou pokrytou řídkými mraky tvořenými malými ledovými krystalky. Miliony krystalů vody působí jako miniaturní čočka, kde světlo jen prochází a láme se. (Jména svatých u jednotlivých dnů kalendáře jsou uváděna podle starého způsobu tak, jak byla uvedena v kalendáři roku 1815 pro zachování kouzla starého způsobu vyjadřování, k němuž se vztahuje většina pranostik jako výsledek několikastaletého vyjadřování.) Měsíční i sluneční halo nebo korona může být nejen kulatého tvaru kolem tělesa, ale i v podobě sloupů a oblouků, podobně jako i letní barevná duha, kde mikročočky tvoří drobné dešťové kapky. Obrazce se vytváří většinou ve výšce 6–10 km nad zemí.

V tomto oboru se často vyskytuje výraz: „podle stoletého kalendáře.“ Je to výsledek zapisování změn počasí během celého století od roku 1700 do roku 1800. Podle tohoto stoletého pozorování byl sestaven kalendář, který dosáhl mnoha vydání. Sliboval předpovědi počasí nejen na celý jeden rok, ale dokonce na celé století. Dnes se má za to, že tento stoletý kalendář pro skutečnou předpověď počasí valnou cenu nemá. Počasí se mění globálně, více informací poskytují meteorologické družice.

Milan Hrabovský

jinan dvoulaločný

Nové listy jinanu se liší velikostí i tvarem.

Nahoře: Regenerace zmrzlých listů Ginkgo biloba

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.