Dnes je pátek 24.1.2020, svátek má Milena

Ročně uhyne miliarda ptáků po nárazu do skleněných ploch

červenkaLidská činnost neustále proměňuje krajinu, ve které žijeme, a stejně tak významně ovlivňuje i volně žijící živočichy. Změny v dávné minulosti byly velmi pozvolné a příroda se na ně většinou dokázala adaptovat.

Rychlost a rozsah, v jakém se krajina mění v posledních desetiletích je však výrazně vyšší a objevuje se řada nových hrozeb, které vedou k zhoršování stavů populací volně žijících živočichů. Do začátku 20. století byl hlavní hrozbou ptáků člověk – lovec. Dnes umírá mnohem větší množství ptáků nepřímým zaviněním člověka. Přímé pronásledování tak nahradily vlivy nepřímé, v důsledku však ještě fatálnější – fragmentace krajiny, doprava, energetika a – skla a další materiály s podobnými vlastnostmi.

Jedním z těchto ohrožujících faktorů, který souvisí s moderní výstavbou, jsou nárazy ptáků do prosklených ploch. Hrubé odhady hovoří o 1 miliardě ptáků, kteří ve světě každoročně uhynou v důsledku kolize s nebezpečnými stěnami, které se tak spolu s dopravou a energetikou řadí mezi nejčastější příčiny úhynu ptáků. Stanovit přesné počty je obtížné mimo jiné proto, že místa častých úhynů si rychle oblíbí predátoři a mrchožrouti, kteří mrtvá těla ptáků likvidují. Následkem nárazů do skel v Evropě každý rok zahyne až 100 milionů ptáků!

Jsou to nejčastěji nárazy do protihlukových stěn, oken, vchodových dveří, skleníků, zimních zahrad a podobných staveb. Čiré výplně se obvykle užívají tam, kde umožní průhledy do interiérů objektů, do atrií, často osázených okrasnou zelení nebo průhledy celými stavbami. V takových situacích se stávají pro ptáky nebezpečnými a jejich rizikový potenciál je značný.

Je někdy smutné, že budujeme na zahradě ptačí budky a krmítka a divíme se, že u domu pořád nacházíme mrtvolky ptáků. Mnohdy si to neumíme vysvětlit. Kolizím ptáků se skleněnými plochami lze přitom účinně předcházet. Přestože existuje základní právní úprava, která stanovuje povinnost, mj. i při výstavbě, omezovat úhyn a zraňování živočichů, je zásadní především faktické řešení problému - tedy zvyšování povědomí o možnostech řešení a zavádění „dobré praxe“ především v oblasti územního plánování a přípravy staveb, případně také v oblasti tvorby městské zeleně. Vhodnou volbou ploch určených k zástavbě je možné eliminovat střety v místech migračních tras a dalších přeletů ptáků. V řadě západoevropských států či USA nebo v Kanadě se stále častěji setkáváme s kvalitními řešeními, které omezují nárazy ptáku do skel či přímo s celými budovami, které lze označit za přátelské k ptákům a dalším živočichům. Mnohé vyspělé státy, využívající stavebních skel ve větším měřítku od konce 2. světové války, již nutnost a význam prevence kolizí pochopily. Řeší je závaznými pravidly pro výběr stavebních materiálů a dalšími opatřeními. Např. Toronto, Chicago, San Francisco nebo New York omezují v období migrace (15. 2. – 31. 5. a 15. 8. – 30. 11.) provoz nočního osvětlení výškových budov, popř. jejich exponované prosklené stěny po tuto dobu doporučují opatřit předsazenými sítěmi, tlumícími nárazy.

A jaká je situace u nás?

U nás se dosud jedná o problém téměř nediskutovaný a především neřešený, ačkoli se s úhyny ptáků následkem podobných kolizí setkal prakticky každý. V současné chvíli není v ČR jediná střední ani vysoká škola technického směru, která by svým studentům poskytla alespoň základní orientaci v této problematice. Ani v systému postgraduálního vzdělávání nikdo architekty a projektanty s nebezpečím kolizí a jejich prevencí neseznámí. Chybí jakákoli klasifikace používaných materiálů z hlediska (ne)bezpečnosti pro ptáky, neexistují závazné normy, které by bezpečnost staveb pro ptáky zajišťovaly. Úhyny ptáků se tak, pokud vůbec, řeší dodatečným zabezpečením, které často nese zřetelné stopy provizoria. Obvykle se ovšem situace „zvládá“ pouhým odklízením kadáverů (mrtvolek), pokud možno ještě dříve, než úhyny zaznamená veřejnost.

Proč ptáci do skel narážejí, když mají přinejmenším stejně dobrý zrak jako savci včetně člověka? Především je nutné si uvědomit, že ptáci se pohybují v průměru výrazně rychleji než savci. I drobní pěvci velikosti sýkory při přeletech na kratší vzdálenosti létají rychlostí min. 30 km/hod. Také ostrost vidění funguje u ptáků jinak. Především není tak vysoká, jak se donedávna soudilo. A také - zatímco např. lidé vidí nejostřeji ve směru vpřed, oblast nejostřejšího vidění ptáků je soustředěna do stran. Tato skutečnost je dána především tím, že oči většiny ptáků jsou umístěny po stranách hlavy. Nejvíce pozornosti během letu proto ptáci věnují sledování situace okolo sebe a pod sebou. Dobrý přehled o okolí je pro pohyb ve velké rychlosti klíčový. Pohled vpřed jim slouží především pro korekci směru letu. Ptáci mají výrazně lepší barvocit. Odlišná stavba jejich oka jim totiž umožňuje vidět v širší škále barevného spektra, např. ve vlnových délkách 200–400 nm (UV část spektra). Ptáci tedy stručně řečeno vidí více barev než savci.

Co se s tím dá dělat?

Těchto vlastností lze využít při zabezpečování rizikových ploch. Ze všeho nejdůležitější je docílit toho, aby ptáci měli možnost včas nebezpečné plochy zaregistrovat a bezpečně se jim vyhnout. Eliminovat rizika lze již výběrem vhodných typů stavebních skel – pokud to je možné, nepoužívat skla se silnou reflexní povrchovou úpravou. Termoregulační funkci takových skel mohou částečně nahradit struktury, instalované před výplněmi - nastavitelné lamely, venkovní žaluzie, dekorativní lišty apod. Výplně otvorů je přitom možné upravit již ve výrobě – zmatněním, aplikací fólií s různými grafickými strukturami apod. Pomoci mohou úpravy zeleně v okolí rizikových ploch. Ačkoli to zní paradoxně, nejlepší prevencí je plocha zcela bez vegetace – asfalt, zámková dlažba, popř. pěstěný trávník, nanejvýš květinové záhony bez dřevin. Za čirými výplněmi je velkým lákadlem ptáků i zeleň v interiérech. Tu je nejlepší umístit co nejdále od oken, aby při pohledu zvenčí nebyla dobře viditelná. Další možnost je použít polep rizikových skel siluetami dravců. Tento způsob je dobrý, ale vhodnější je opatřit skleněné plochy celoplošnými polepy, které jsou více účinné a estetické.

Pozor! Nyní, v jarním období, kdy přilétají ptáci z jihu, je velmi pravděpodobné, že i do prosklené plochy ve vašem okolí budou ptáci narážet! Pokud někde najdete uhynulé ptáky, nahlaste nám to! Budete-li chtít, rádi Vám poradíme s možným opatřením.

Petr Navrátil, Slavkovský ochranářský spolek

Převzato a upraveno z časopisu Ptačí svět.

Prosklená zastávka je pro ptáky nebezpečná / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Prosklená zastávka je pro ptáky nebezpečná / Foto: archiv
Mrtvá žluna obecná po nárazu do skla zastávky / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Mrtvá žluna obecná po nárazu do skla zastávky / Foto: archiv
Oběti prosklené zastávky / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Oběti prosklené zastávky / Foto: archiv
Mrtvý strakapoud / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Mrtvý strakapoud / Foto: archiv
Smrtelná past na ptáky – skleněná protihluková stěna (Mělník) / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Smrtelná past na ptáky – skleněná protihluková stěna (Mělník) / Foto: archiv
Pták roku – červenka obecná po nárazu do skla / Foto: K. Ševčíková120http://www.wwww.veslavkove.cz/
Pták roku – červenka obecná po nárazu do skla / Foto: K. Ševčíková
Vhodné sklo / Foto: archiv160http://www.wwww.veslavkove.cz/
Vhodné sklo / Foto: archiv
Vhodné sklo / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Vhodné sklo / Foto: archiv
Vhodné sklo / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Vhodné sklo / Foto: archiv
Rehek zahradní / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Rehek zahradní / Foto: P. Navrátil
Dlask tlustozobý / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Dlask tlustozobý / Foto: archiv
Rehek zahradní / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Rehek zahradní / Foto: P. Navrátil
Ledňáček říční / Foto: P. Navrátil141http://www.wwww.veslavkove.cz/
Ledňáček říční / Foto: P. Navrátil
Sameček kosa obecného / Foto: P. Navrátil195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Sameček kosa obecného / Foto: P. Navrátil
Konopka obecná / Foto: archiv195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Konopka obecná / Foto: archiv
Stehlík obecný / Foto: P. Navrátil120http://www.wwww.veslavkove.cz/
Stehlík obecný / Foto: P. Navrátil

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.