Dnes je sobota 18.1.2020, svátek má Vladislav

Slavkov chce mít stromy pod kontrolou

Podzim v parku / Foto: B. MalečekUschlé a nebezpečné stromy nebo naopak perspektivní zeleň, která potřebuje odborné ošetření. O tom, v jakém stavu jsou konkrétní stromy v některých ulicích Slavkova u Brna, si mohou občané města najít na přehledné mapě na stránkách www.stromypodkontrolou.cz.

Postupně jsou do ní zaznamenávány všechny stromy a keře v intravilánu města. Informace o stavu každého stromu byly zpracovány dendrology, kteří v uplynulých měsících provedli takzvanou pasportizaci městské zeleně. Výsledkem je dokument, který podrobně informuje o stavu každého stromu, v jaké je kondici a zda je určený k ošetření či ke kácení. Kromě možnosti kontroly každého občana, který se může podívat na to, zda před jeho domem stojí zdravý strom, slouží databáze stromů také jako manuál pro Technické služby. Ty tak mají jasné informace o tom, které stromy můžou být časem nebezpečné a které stačí „pouze“ zdravotně ořezat.

„Technické služby tak mají jakýsi jízdní řád, podle kterého budou k jednotlivým stromům přistupovat. Bezpečnost obyvatel a zároveň kvalitní péče o zeleň je pro nás zásadní a tento dokument nám pomáhá určovat priority a včas zasáhnout tam, kde hrozí pád stromu,“ uvedla místostarostka Slavkova u Brna Marie Jedličková.

Hodnocené stromy lze najít na internetových stránkách stromypodkontrolou.cz. V současnosti je v ní zaznamenáno 2000 stromů – zejména v zámeckém parku a okolí a centra města. Databáze bude průběžně aktualizována a doplňována.

Primárním účelem projektu Stromy pod kontrolou, jehož provozovatelem je firma SAFE TREES s. r. o., je vytvořit širokou databázi informací o stromech na veřejně přístupných plochách bez ohledu na jejich správce či vlastníka a umožnit jejich logickou a efektivní kontrolu a správu. Projekt je realizovaný s podporou Ústavu nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Kromě stavu stromů zde veřejnost může najít odbornou arboristickou firmu, která realizuje kácení, výsadby či ošetřování dřevin.

vs

Buk lesní červený / Foto: B. Maleček120http://www.wwww.veslavkove.cz/
Buk lesní červený / Foto: B. Maleček
Podzim v parku / Foto: B. Maleček195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Podzim v parku / Foto: B. Maleček
Podzim v parku / Foto: B. Maleček106http://www.wwww.veslavkove.cz/
Podzim v parku / Foto: B. Maleček
Podzim v parku / Foto: B. Maleček106http://www.wwww.veslavkove.cz/
Podzim v parku / Foto: B. Maleček
Podzim v parku / Foto: B. Maleček195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Podzim v parku / Foto: B. Maleček
Kadlátka na Zlaté hoře / Foto: B. Maleček195http://www.wwww.veslavkove.cz/
Kadlátka na Zlaté hoře / Foto: B. Maleček
Topol bílý / Foto: B. Maleček120http://www.wwww.veslavkove.cz/
Topol bílý / Foto: B. Maleček
Podzim v parku / Foto: B. Maleček106http://www.wwww.veslavkove.cz/
Podzim v parku / Foto: B. Maleček

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

  • Zavraždily spolubydlící!
    V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.