Světovou raritu můžete od konce dubna spatřit v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích. Je jí exotický papoušek z neméně exotické země – kogna smaragdový jižní, který žije v oblasti jižní Chile a Argentiny až po Ohňovou zemi. Tohoto papouška nenajdete v žádné jiné evropské zoologické zahradě.
Kogna smaragdový (Enicognathus ferrugineus ferrugineus) patří k vzácným druhům papoušků jihoamerického kontinentu, dosahuje velikosti asi třiceti cm a obývá velmi nehostinnou oblast And s oceánským podnebím – krátkými, chladnými léty. Zimy jsou v této oblasti dlouhé a středně mírné, sněžit může i během léta. V zimním období migrují papoušci více na sever a v tu dobu je možné papoušky pozorovat v hejnech až o 100 kusech. Živí se semeny a různými bobulemi. Velmi rádi vyhledávají semena šišek blahočetů. Hnízdí nejčastěji v prosinci, a to v dutinách datlů. Samice snáší 4–7 vajíček.
Kogna smaragdový jižní se poprvé objevil v Evropě v roce 1866 v londýnské zoologické zahradě. V roce 1970 byly kogny chovány v zoo v Anglii, později v Amsterodamu a Berlíně. A právě v berlínské zoo se v zajetí podařil první odchov tohoto papouška (září 1972), bohužel mláďata uhynula.
V současné době je bošovická zoologická zahrada jedinou v Evropě, která kogny smaragdové jižní chová a vystavuje v expozicích. Svůj nový domov našly kogny v pavilonu amazoňanů a žijí ve voliéře v počtu šesti kusů. Papoušci jsou ve stáří 6–2 měsíců a v novém prostředí si zvykli velmi rychle.
Dalším novým přírůstkem v zoo je papoušek agapornis fischeri (Agapornis fischeri) v čisté přírodní formě.
Tři páry těchto agapornisů jsme získali od členů Českého klubu chovatelů agapornisů Brno. Rozhodli jsme se pro skupinový chov těchto papoušků, které můžete pozorovat v expozicích afrických druhů.
haš