Dnes je sobota 18.1.2020, svátek má Vladislav

Tip na jarní výlet

Asi mnozí z nás netuší, že blízko Slavkova (cca 11 km) mohou uvidět jedny z nejkrásnějších jarních květin: hlaváček jarní (Adonis vernalis) a koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis). Kvetou právě v této době v přírodní rezervaci Větrníky u Letonic. Příroda se teprve probouzí ze zimního spánku a vše je ještě šedivé – jen žluté terče hlaváčku a fialové kalichy koniklece svítí v jarním slunci.

Tato lokalita je poměrně zachovaná, za což můžeme poděkovat dobrovolným ochráncům přírody, kteří stráně zbavují náletových rostlin, a zachovávají tak vhodné podmínky pro růst těchto stepních květin.

NPÚ Větrníky byla zřízena už v roce 1951. Je jednou z největších a nejcennějších stepních rezervací na jižní Moravě. Nachází se zde unikátní teplomilná a suchomilná květena ponticko-panonského typu (23 druhů chráněných a 43 druhů ohrožených rostlin). Kromě již zmíněných dvou květin – hlaváčku a koniklece – je zajímavostí např. kavyl Ivanův – připomínající ptačí pírka, nebo třemdava bílá – jejíž květy vydávají intenzivní citronovou vůni. Z živočichů stojí za zmínku májka fialová, vzácná pěnice vlašská, nebo ťuhýk šedý, který napichuje ulovený hmyz na trny různých keřů. Největším ohrožením lokality je zejména nálet šípku a hlohu.

Podle pověsti sídlila na kopci Větrníku rodina divokých větrů. Otec Vichor, matka Meluzína a synové Severák a Vánek. Jednou se roznesla zpráva, že mezi lidmi nejoblíbenější Vánek hledá nevěstu, čímž se stane králem větrů. Doslechlo se o tom i pěkné děvče Jarmilka, která nad místními chlapci ohrnovala nos. Najednou neměla stání a neustále vybíhala před chaloupku, aby ji Vánek nepřehlédl. Ten si ji skutečně vyvolil a odvedl na své území Větrníky, kde byla krásná příroda, ze vzdálených zemí přinesená. Nadešel den svatby. Vánek odletěl jako každý den do světa pomáhat lidem. Jarmilka začala trhat květy, aby se jimi okrášlila, ale sotva popošla dál, nalezla ještě krásnější, původní tedy zahodila a utrhla nové. To udělala hned několikrát, protože žádná květina se jí nezdála dost krásná. Dříve než Vánek se však vrátil otec Vichor a když uviděl rozházené květiny, rozzlobil se a tou největší silou shodil Jarmilku do rokle, svrhl na ni podemletý břeh a zasypal ji hlínou. Když se Vánek vrátil, marně Jarmilku hledal a říká se, že ji hledá dodnes. Proto zde stále vane vítr a tak nazvali místní lidé toto území Větrníky.

red.

Komentářů (3)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • milovník přírody  - Re: ....

  ... to je pravda. Pěkná kytička na stolku v kuchyni potěší.....

 • sisi  - prispevek

  tak takovou nadheru uz jsem videla asi trikrat a stoji to zato. a kdyz je jeste k tomu nadherne pocasi ....

 • vévévé  - ....

  Aby tam po zvěřejnění tohoto příspěvku ještě byly? :-/

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.