Dnes je sobota 24.8.2019, svátek má Bartoloměj

Záplava baboček ve Slavkově

O víkendu (25. a 26. května) jsme byli opět svědky masivního tahu babočky bodlákové. Motýli letěli v širokém pásmu rychlým klikatým letem nízko nad zemí. Slavkov už jednou takový tah zažil, bylo to v roce 2009.

Tah babočky bodlákové (Vanessa cardui) je zajímavý přírodní úkaz a dá se srovnat s mnohem známějším tahem monarchů stěhovavých (Danaus plexippus) v Severní Americe. Tam jsou ovšem hejna více kompaktní a i početnější. Když např. hejno motýlů usedá na stromy k nočnímu odpočinku, motýli obalí kmen i větve a strom se pod jejich pestrými křídly téměř ztrácí.

Naše babočka bodláková začíná podnikat svou dlouhou pouť (až 4000 km) již koncem února. V oblastech na jih od Sahary a v severní Africe potravní zdroje na jaře brzy vysychají a motýli se vydávají do Evropy. Jeden proud míří přes Pyrenejský poloostrov, další překonávají Středozemní moře z pobřeží Libye a Tunisu. Na jih Evropy přiletí v březnu. Je tam jaro, potravy je dost. Avšak v dubnu je již na jihu Evropy sucho a nepříznivé podmínky pro vývoj housenek. Babočky proto vyráží do střední Evropy, kde je jaro v plném proudu, vegetace bují. Babočky zde nacházejí prostřený stůl nejen pro sebe, ale i pro své housenčí potomstvo. V létě se u nás líhne jejich druhá generace. Část jich zůstává, ale část populace táhne dál severovýchodním směrem napříč Evropou až do Skandinávie a často i na Island a do Skotska. Tam se opět množí.

Při tahu je babočka bodláková schopna uletět úctyhodné vzdálenosti. Její cesta vede i přes hory a není pro ni překážkou ani nadmořská výška nad 2200 m. Na svém tahu Evropou dosahuje tento motýl rychlosti až 50 km/h.

V říjnu odlétají motýli zpět do Afriky. Dosud se přesně nevědělo, jakým způsobem se vrací, protože zpětný tah nebyl pozorován. Podle posledních poznatků babočky zpět do Afriky létají ve velkých hejnech v noci ve výšce 300 až 500 m. Tam se nechávají unášet vzdušnými proudy. Dosahují tak rychlosti 80 až 110 km za hodinu. Jejich návrat je proto rychlý a nenápadný.

Babočka bodláková není jediný migrující motýl. Dalšími stěhovavými motýly jsou babočka admirál, několik druhů lišajů (svlačcový, oleandrový, smrtihlav).

B. Maleček

 

Komentářů (2)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • birder

  8.června při výstupu na Sněžku přeletovaly rázně desítky baboček do Polska ve výši cca 1m nad klečí

 • birder  - Bezva článek!

  Babočky od té doby vídám doposud, řekl bych ve větším množství jak dříve.

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější příroda

Společnost

 • Napoleonské hry: pocta koním i Napoleonovým narozeninám
  Jarmark, kostýmované prohlídky, Václav Vydra v sedle, vojenské ukázky, noční bitva za letního deště. Tak pestrou sobotu zažili návštěvníci zámeckého parku ve Slavkově 10. srpna. Tradiční napoleonské hry se letos zaměřily na připomenutí 250. výročí od narození císaře Napoleona Bonaparte i útrap... celý článek

Kultura

 • Kulaté výročí narození Napoleona Bonaparta
  Ve čtvrtek 15. srpna uplyne rovné čtvrt tisíciletí od narození budoucího francouzského vojevůdce a později i císaře. Pohled na Napoleona Bonaparta není jednoznačný a každá ze stran zdůrazňuje jinou stránku jeho osobnosti a činů. Pro jednu část společnosti je Napoleon geniálním vojevůdcem, který se... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.