Dnes je pondělí 24.2.2020, svátek má Matěj

Na běžkách ze Slavkova u Brna do Prahy

NordenskiöldsloppetTo prý nejde. Ale Ondřej Leitner z ASK Slavkov to dokázal. Neběžel sice po D1, ale v závodě, který se koná každoročně na přelomu března a dubna ve Švédsku v Purkijauru nedaleko Jokkmokku v národním parku Lappland. Jde o nejdelší klasický lyžařský open závod na světě. Celková vzdálenost 220 km s převýšením cca 1900m dělá ze závodu nejdelší klasickou běžeckou soutěž a první ultra soutěž v moderní době. Závod má historii, která sahá až do roku 1884, kdy polární průzkumník Adolf Erik Nordenskiöld měl své dva týmy, které během jedné z jeho expedic lyžovaly na neuvěřitelně dlouhé vzdálenosti.

Závodní trať se běží po trase Purkijaur–Granudden–ÅrreNjarka–Granudden–Jokkmokk. Soutěž je otevřena pro elitu i amatéry, respektuje pravidla FIS, včetně značení lyží a kontroly délky lyžařských holí. Maximální doba pro dokončení závodu je 30 hodin. Závod dělá těžkým i to, že nestačí jen v daném časovém limitu do cíle dojet, ale je také nutné v určitých časových úsecích projet kontrolními body. Nevejde-li se závodník na kontrolním bodu do časového limitu, je diskvalifikován.

Letošní závod pod názvem Red Bull Nordenskiöldsloppet začal v sobotu 30. března v 6 hodin ráno a vedl přes krásnou scenérii Lapplandu. Stupně vítězů letos ovládli výhradně Norové. Od roku 2017 má závod stejného vítěze Andrease Nygaarda (celkového vítěze serie Ski Classic 2018 a vedoucího závodníka letošního ročníku ( na letošní Jizerské 50 celkově druhý v pořadí). Jeho časomíra se zastavila po uplynutí 11:49:09 hod., druhého v pořadí Oevinda Moena Fjelda dělila od vítěze jediná! sekunda a třetímu Vegardu Vinjemu chybělo k pokoření 12 hodin pouhých 21 s. Mezi elitními ženami zvítězila Švédka Nina Linntzen v čase 13:51:07 hod.

Tyto elitní časy uvádíme pro porovnání výkonu Ondřeje Leitnera r. 1971, člena oddílu ASK Slavkov, jediného reprezentanta Slavkova u Brna a jednoho ze 14 závodníků z České republiky na startu tohoto nejdelšího světového běžkařského závodu. Ondřej se do historie letošního Nordenskiöldsloppetu zapsal časem 19:24:28 hod. Pokud byste si chtěli udělat malou představu jaké to je, běžet tento závod, tak se rozběhněte v tempu 5:17 min./km a vydržte v něm běžet aspoň hodinu. No a pak už stačí jen maličkost, udržet toto tempo těch zbývajících skoro 18,5 hodin.

V celkovém pořadí se Ondřej umístil na 202. místě, 188. místě v jeho věkové kategorii a mezi 11 Čechy, kteří proťali cílovou pásku, obsadil 3. místo. O náročnosti závodu svědčí i to, že z celkového počtu 410 mužů a žen, kteří se postavili na start závodu, jich do cíle nakonec dorazilo 335.

Po návratu ze závodu domů jsme se Ondřeje zeptali:

Co považuješ na závodě za nejtěžší?

Takovou vzdálenost jsem nonstop na běžkách ani běžecky ještě neabsolvoval. 220 km poblíž polárního kruhu je přeci už jen trochu větší krajíc chleba. Z trati jsem měl už kvůli té délce a klimatickým podmínkám respekt.

Jak jsi se na závod připravoval?

Závod byl v letošní sezóně pro mě prioritou. Soustavně jsem se připravoval od prvních zimních vloček a i když ve Slavkově moc sněhu nebylo, letošní zima na horách připravila kvalitní tréninkové podmínky. V průběhu zimy jsem absolvoval několik vytrvalostních závodů serie Ski tour a Ski Classic.

Která část Nordenskiöldsloppetu pro tebe byla kritická a jak jsi dokázal krizi překonat?

Závod ztížilo hlavně to, že pár hodin před závodem napadlo 10 cm nového sněhu, projetá stopa zapadla a navíc foukal silný vítr. Kritická byla hlavně část, kdy se běželo přes zamrzlá jezera, kde se síla protivětru násobila. Po obrátce na 102. km však foukat přestalo, takže při cestě nazpět zmizela i předpokládaná výhoda jízdy s větrem v zádech, a nezbylo, než odjet celý závod za své. Naštěstí se změnila kvalita stopy a sníh se zrychlil. Nějakou zásadní krizi jsem ale neměl, hlavně proto, že jsem dodržoval rovnoměrné tempo a pravidelné intervaly na jídlo a pití.

Jaké závody tě v nadcházející sezóně čekají?

Teď budu asi týden odpočívat a pak se začnu připravovat na triatlonovou sezónu. V rámci přípravy na ni si 5. května odběhnu Pražský maraton. Potřinácté. No a triatlony a závody v délce od 25 km do 226 km začínají v červnu.

Ondřeji děkujeme za skvělou reprezentaci oddílu, města a republiky a do nadcházející maratónské a triatlonové sezóny přejeme hodně zdaru.

L. Keson

Nordenskiöldsloppet

Nordenskiöldsloppet

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější sport

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.