Dnes je sobota 18.1.2020, svátek má Vladislav

Fasáda zámku bez lešení

V těchto dnech zmizelo lešení ze severního křídla fasády zámku. Co se týká fasády, zbývá dokončit už jen nádvoří. Díky dotaci ve výši 3 500 000 Kč z Ministerstva kultury ČR (dále jen MK ČR) z Programu záchrany architektonického dědictví mohly být dokončeny práce na opravě fasád městského zámku, díky čemuž se stále více stává tato dnes již národní kulturní památka dominantou našeho města (spoluúčast 1 500 000 Kč). Díky další dotaci ve výši 620 000 Kč (z MK ČR) z Programu městských památkových zón, se podařilo zahájit práce na I. etapě rekonstrukce střechy a krovů historické budovy radnice (spoluúčast 1 103 000 Kč).

Město Slavkov u Brna bylotaké úspěšné při žádosti o dotaci na projekt, který nese název: „Přístupová komunikace a parkoviště k Zámku Slavkov – Austerlitz“. Žádost byla podána koncem měsíce února tohoto roku a smlouva o poskytnutí dotace byla podepsána 10. 9. 2008. Výše celkové přislíbené dotace je 34 083 935 Kč a povinná spoluúčast města je 2 763 536 Kč. Jedná se tedy o 92,5 % dotaci. Ostatní neuznatelné náklady činí 1 200 000 Kč. Realizace celého projektu je plánována od měsíce listopadu 2008 až do června roku 2010. Poskytovatelem dotace je Regionální operačním programem Jihovýchod. Jedná se o orgán, který přerozděluje evropské peníze na regionální úrovni. Pod názvem projektu se ukrývají následující stavební akce. Jako hlavní a zásadní, která zcela změní pohled na zámek, je provedení kamenné dlažby na nádvoří zámku v rozsahu cca 3100 m2. Tento záměr byl od počátku roku několikrát konzultován se zástupci města, zámku a Národního památkového ústavu a celé úsilí vyvrcholilo vydáním pravomocného závazného stanoviska povolující vydláždění celého nádvoří. S touto akcí je spojeno provedení odkanalizování povrchu, drenáž, hydroizolace kleneb a provětrávací kanálky kolem obvodových stěn zámku a předzámčí. Všechny tyto práce zvýší odvod dešťové vody do kanalizační sítě a zamezí se tak masivnímu zatékání do podzemních prostor. Další stavební objekty se dotýkají regenerace stávajících přístupových komunikací na zámek. Jedná se o severní cestu k zámku a cestu k zámecké vinárně. Stávající štěrkové povrchy se nahradí dlažbou a u severní cesty dojde k napřímení její osy s osou aleje. Důležitou součástí dotace, která nám zvyšovala naději na její poskytnutí, je vybudování parkovacích stání pro autobusy a osobní automobily, které budou sloužit především návštěvníkům zámku. Jedná se o opravu parkoviště u stadionu a o nově navržené podélné stání před zdejším farním úřadem.

pl, ich, iš

Komentářů (10)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Aleš Šilhánek  - Re: pekne

  V letošním roce se po mnoha letech podařilo zprovoznit všechny bazény. Zámek do toho vložil cca 300 tis. Kč (oba horní), město loni 400 tis. Kč (velký spodní) a letos 120 tis. Kč (jižní). TSmS se od letoška starají o cesty a zeleň a myslím si, že to je poznat na kvalitě. Samozřejmě bychom chtěli v opravách parku pokračovat tak, aby tam bylo vytvořeno důstojné a příjemné prostředí pro všechny návštěvníky. No, a abych nezapomněl, pomáhá nám i Městská policie a FDA s údržbou pořádku - proti vandalům, feťákům a i volně pobíhajícím pejskům bez náhubků...
  A ještě k těm pávům, pochopitelně jde taky o peníze, ale hlavně i o čistotu. Jistě si pamětníci vzpomenou jak vypadala znečištěná fasáda zámku. A to by si jistě nikdo po její obnově nepřál.

 • Aleš Šilhánek  - Re: pekne

  V listopadu začne rekonstrukce nádvoří a přístupových komunikací ze severní strany zámku. Také zde se podařilo zajistit poměrně značné zdroje z EU (34,5 mil. Kč), k tomu město dodá pouze 7,5%! Nádvoří se bude nejen izolovat proti dešťové vodě, která vnikala do podzemí, ale horní povrch se bude dláždit žulovou dlažbou okrové barvy. Myslím si, že to bude nejen estetické, ale umožní to i další využití nádvoří zámku pro některé akce. Rekonstrukce by měla skončit nejpozději do června 2010.

 • Aleš Šilhánek  - Re: pekne

  O chovu pávů rozhodně neuvažujeme. Také já si to dobře pamatuji z dětství, nicméně problémy, které jsou s tím spojeny výrazně převyšují potenciální efekt.

 • Aleš Šilhánek  - Re: Výborně!

  Na opravu fasády se používají jiné zdroje financí než z EU. Nicméně zájmem vedení zámku společně s radnicí je dokončit opravu fasády současně s rekonstrukcí nádvoří. Bylo by to opravdu skvělé...

 • Honza  - Výborně!

  Jen tak dále, evropské zdroje mohou pomoci ve spoustě věcí a pokud nevyužijeme toto plánovací období, nebude v budoucnu nikdy tolik šancí na získání prostředků EU. Chválím a držím palce do dalších žádostí ;-)

 • jay  - pekne

  pekne, pekne... jeste tu travu a sterk by to chtelo...

 • stará urejpaná  - Re: pekne

  a neuvažuje se o pávech, které si pamatuju v zámeckém parku z dětství?

 • j  - Re: pekne

  to uz je malickost (kolik muze stat? par tisic?) nejdriv to chce doladit park - kasny, cesticky atd.

 • Matthew  - Re: pekne

  To je fakt. Pávi byli perfektní!

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.