Dnes je pátek 13.12.2019, svátek má Lucie

Ukliďme Česko 2019

Ukliďme ČeskoJako každoročně jsme se letos zúčastnili akce Ukliďme Slavkov!

Sešli jsme se u mostu přes Litavu a rozdělili se podle různých osobních možností. Na úklid zámeckého parku se vydali manželé Alena a Radek s dětmi a přáteli (18 hod.). Na úklid potoka Prostředníček od ulice Polní až po obchvat rodina Malečkova s přáteli (cca 10 hod). Petr, Radek, Alena a Mirek se vydali čistit okolí mokřadů 13 jezer a Šámy (cca 10 hod). Jarek Seifert odpracoval obrovský kus práce v minulém týdnu při vysekávání náletových dřevin u Stojarovy studánky, úklidu odpadků v jeho okolí 3 hodiny a dalších 5 hodin při sběru odpadků kolem Frédské cesty, Křížové cesty od sv. Jana až po kapli sv. Urbana a jeho okolí včetně ohniště a bunkru.

Vybaveni igelitovými pytli jsme vyrazili na sběr odpadků zanechaných nevychovanci, kterých je bohužel stále dost. Je to k zamyšlení, proč stále nacházíme plné koryta vodních toků, příkopy a okolí silničních tahů plná odpadků. Sortiment je pestrý. Převažují PET láhve, různé igelitové sáčky (často plněné psími exkrementy...), stavební materiály jako kusy polystyrénu apod. Kolem obchvatu lze najít zejména kvanta plastových kelímků od kávy asi načerpané na benzínkách nedaleko stojících. Spolu s nimi letí z okýnek vozů i všeliké sáčky, zbytky potravin, disky od kol apod. Mezi obchvatem a mokřadem jsme dokonce našli i plnou nádobu se značně rezavým dnem. Podle obalu je vidět, že se jedná o látku pro přírodu extrémně nebezpečnou.

Líbilo se mi, že bylo mezi námi hodně nových a mladých nadšenců a to je dobře. Není jim jedno, jak místo, kde žijeme vypadá. Sbírali všechno – i vajgly od cigaret a vršků od piva. I to je obrázek vize, jakou by Slavkováci chtěli přírodu mít.

Nyní budeme sledovat, jak se s úklidem vypořádají majitelé-správci značně „zaneřáděných“ území – obchvatu Slavkova a Litavy.

Závěrem musím všem poděkovat za jejich úsilí a volný čas. Chci tímto vyzvat všechny lidi, aby předcházeli konání těchto akcí a abychom nebyli lhostejní a nebáli se upozornit ty, kteří tyto „nepořádky“ páchají.

Petr Navrátil

Fotogalerie zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.